Program "Zanocuj w lesie"

Program „Zanocuj w lesie”

 

Nadleśnictwo Damnica wyznaczyło specjalne obszary leśne o powierzchni ponad 1500 hektarów, gdzie sympatycy bushcraftu i survivalu mogą uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach. To miejsce dla  miłośników, którzy chcą przenocować w lesie "na dziko" bez specjalnej infrastruktury oraz obcować z dzikimi zwierzętami i nieożywioną naturą.

Lokalizacja widoczna jest również na mapie: https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy oraz z poziomu aplikacji Mbdl [link] (android) lub [link] iPhone, z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:

 1. regulaminem korzystania z obszaru [link do regulaminu]

 2. na mapie powyżej zaznaczono najbliższe dla wyznaczonego obszaru Zanocuj w lesie miejsce postoju pojazdów (MPP – punkt czerwony).

 3. mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/  Przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem

 4. zasadami bezpiecznego korzystania z lasu https://czaswlas.pl/bezpieczenstwo-w-lesie-i-porady-3

 5. z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu:

 6. w okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu! 

 7. Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza [link do formularza] oraz przesłanie go na adres: damnica@szczecinek.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

 8. Poniżej znajduje sie do pobrania szczegółowa mapa wyznaczonych specjalnych obszarów leśnych w ramach programu ‘Zanocuj w lesie” na terenie Nadleśnictwa Damnica

  Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie: Grzegorz Czerski, grzegorz.czerski@szczecinek.lasy.gov.pl tel. 506 083 387

  [Materiały do pobrania regulamin, mapa]

   Nadleśnictwo Damnica przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.