Asset Publisher Asset Publisher

Natura 2000

OBSZARY NATURA 2000

     Obszar Natura 2000 to obszar specjalnej ochrony ptaków, specjalny obszar ochrony siedlisk lub obszar mający znaczenie dla Wspólnoty utworzony w celu ochrony populacji dziko występujących ptaków lub siedlisk przyrodniczych lub gatunków będących przedmiotem zainteresowania Wspólnoty.

W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Damnica występują następujące obszary Natura 2000:
- obszary mające znaczenie dla wspólnoty (OZW)/specjalne obszary ochrony siedlisk (SOO):
a) PLH220001 „Bagna Izbickie”;
b) PLH220036 „Dolina Łupawy”;
c) PLH220042 „Torfowisko Pobłockie”.

1.    PLH220001 „Bagna Izbickie” zajmuje powierzchnię 786,35 ha, z czego powierzchnia w zarządzie Nadleśnictwa Damnica to 732,38 ha. Obszar obejmuje duże torfowisko wysokie położone wśród rozległego kompleksu torfowego wypełniającego Pradolinę Łeby-Redy, na południe od brzegu jeziora Łebsko i miejscowości Izbica. Znajduje się tu rozległy kompleks wrzosowisk atlantyckich z wrzoścem bagiennym, zarośla woskownicy europejskiej oraz bory i lasy bagienne. W licznych dołach potorfowych rozwijają się zbiorowiska przejściowo-torfowiskowe. Teren otoczony jest zbiorowiskami łąkowymi, w części porośniętymi przez zadrzewienia brzozy i sosny.

2.    PLH220036 „Dolina Łupawy” zajmuje powierzchnię 5508,63 ha, z czego powierzchnia w zarządzie Nadleśnictwa Damnica to 1447,86 ha. Obszar obejmuje doliny rzek Łupawy i Bukowiny od wypływu z jez. Jasień.
W granicach obszaru występują:
- naturalne, głębokie koryta rzeczne Łupawy i Bukowiny;
- źródliska i niewielkie potoki (dopływy);
- rozległe obszary łęgu o podgórskim charakterze Carici remotae-Fraxinetum na zboczach doliny, jak również grądy dębowo-grabowe Stellario-Carpinetum w wielu wąwozach oraz buczyny Luzulo-Fagetum i Asperulo-Fagetum;
- podmokłe łąki, torfowiska przejściowe i wysokie oraz dystroficzne jeziorka w bezodpływowych obszarach.

3.    PLH220042 „Torfowisko Pobłockie” zajmuje powierzchnię 112,31 ha i znajduje się w całości na gruntach Nadleśnictwa. Obszar obejmuje kopułowe torfowisko wysokie, w znacznej części zalesione, lecz z zachowaną bezleśną wierzchowiną kopuły porośniętą mszarami i mszarnikami wrzoścowymi. Bezleśną wierzchowinę okalają bory bagienne. W części wschodniej znajduje się kompleks potorfii, niemal całkowicie zarośniętych jeziorek dystroficznych, łozowisk oraz inicjalnych postaci olsów.

 


           Brzezina bagienna


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Edukacja leśna

Edukacja leśna

 

Obiekty infrastruktury edukacyjnej

1.Ścieżka edukacyjna

Ścieżka o długości 7,5 km zlokalizowana jest w lasach leśnictwa Karżniczka. Na całej trasie ścieżki rozlokowano tablice edukacyjno-informacyjne na temat m.in. ekologicznej roli lasu, tego co nam daje las i dlaczego jest taki ważny, ochrony przyrody, a także znajdujących się w danym miejscu osobliwości  np. kurhanów. Najbliższa stacja PKP i PKS znajduje się 500 m w odległości od początku ścieżki. 

 

 

 

 

2.Zielona klasa

W 2007 roku została oddana do użytku Zielona Klasa, czyli miejsce służące przeprowadzaniu lekcji o tematyce przyrodniczej na  świeżym powietrzu. Obiekt jest zlokalizowany tuż przy leśniczówce w Wielkiej Wsi. Zielone lekcje odbywają się w drewnianej, zadaszonej wiacie wyposażonej  w stół i ławy. Uzupełnienie infrastruktury stanowi zestaw tablic o tematyce przyrodniczej rozmieszczonych w pobliżu wiaty.

 

3.Salka edukacyjna

W budynku nadleśnictwa stworzono salkę edukacyjną, wyposażoną w pomoce dydaktyczne. Izba została  stworzona głównie dla potrzeb edukacji dzieci i młodzieży. Stanowi  ona idealne uzupełnienie programu nauczania przyrody w szkołach, o czym świadczą odwiedziny najmłodszych i nieco starszych przyrodników z okolicznych szkół.