Asset Publisher Asset Publisher

Historia

Nadleśnictwo Damnica (do 1952 roku – Dębnica) jako jednostka administracyjna powstało po II wojnie światowej  w 1946 r.  Ogólna powierzchnia wynosiła wówczas tylko 5478 ha. W tym samym czasie utworzono Nadleśnictwo Główczyce.  Powierzchnia obu sąsiednich nadleśnictw na skutek przejmowania drobnych kompleksów sukcesywnie wzrastała. Z dniem 01.01.1976 r.  nadleśnictwa zostały zlikwidowane i włączone jako  obręby leśne do Nadleśnictwa Ustka.
Zarządzeniem Nr 27 Naczelnego Dyrektora LP z 31.10.1984 roku oraz Zarządzeniem Nr 11 Dyrektora OZLP w Szczecinku z dnia 31.12.1984 roku z dniem 01.01.1985 roku powołane zostało  na nowo Nadleśnictwo Damnica na obszarze dwóch obrębów (byłych nadleśnictw): Damnica i Główczyce, o powierzchni 14745 ha.


Pierwsza siedziba nadleśnictwa po II wojnie światowej mieściła się w zabytkowym pałacu, który dzisiaj jest siedzibą Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego  dla dzieci i młodzieży. Od 1988 roku do 2017 roku siedziba Nadleśnictwa znajdowała się w  biurowcu na osiedlu leśnym w Damnicy.
Natomiast od 2017 roku siedzibą Nadleśnictwa jest nowo wybudowany biurowiec na ul. Wincentego Witosa 2A w Damnicy.

       Miejsce pierwszej siedziby Nadleśnictwa Damnica/wówczas Dębica

         


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Nasze lasy

Nasze lasy

Pradolina Łeby

                                                                                                
Nadleśnictwo Damnica leży w  województwie pomorskim. Powierzchnia Nadleśnictwa wynosi 16503.36ha, natomiast zasięg administracyjny obejmuje 62693,47ha. Grunty leśne składają się ze 132 kompleksów. Lesistość w zasięgu terytorialnym nadleśnictwa wynosi 24,6 %. Gospodarujemy na terenie jednego powiatu – słupskiego i pięciu gmin - Damnica, Główczyce oraz częściowo Smołdzino, Potęgowo i Słupsk. Nasze nadleśnictwo leży w północno-wschodnim krańcu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku i jest jedną z 30 jednostek, jakie wchodzą w  jej skład. Od północy graniczymy ze Słowińskim Parkiem Narodowym,  od wschodu z Nadleśnictwem  Lębork (RDLP Gdańsk), od zachodu z Nadleśnictwem Ustka, a od południa z Nadleśnictwami Leśny Dwór i Łupawa. Jesteśmy jednostką jednoobrębową, na którą składa się 11 leśnictw oraz gospodarstwo szkółkarskie w Rębowie.

W lasach Nadleśnictwa Damnica występuje 19 gatunków drzew, głównym gatunkiem lasotwórczym jest sosna, panująca na 55,21 % powierzchni, pozostałe gatunki zajmują odpowiednio, jak na wykresie poniżej:

Nadleśnictwo Damnica jest mocno zróżnicowane pod względem siedliskowym. Występuje tu 12 typów siedliskowych lasu.

Procentowy udział siedlisk naturalnych jest wysoki i wynosi 62%. Przeciętna zasobność na 1 ha lasu to 247 m3.  Przeciętny wiek drzewostanów 56 lat.

       Widok na dolinę Skórzynki z oddz. 50a