Zurück

BEZPIECZNE WAKACJE W LESIE

BEZPIECZNE WAKACJE W LESIE

Jeszcze do niedawna nikt z nas nie przypuszczałby, jak bardzo zmieni się nasze życie, i toz powodu wirusa. Zmiany dotyczą również sposobów spędzania  wolnego czasu. Wielu z WAS z uwagi na tą specyficzną sytuację czas urlopowy spędzi w kraju: w górach, nad morzem i oczywiście w leśnych ostępach. Z myślą o WAS przygotowaliśmy kilka cennych porad i wskazówek, jak spędzić ten czas pożytecznie, twórczo, jak wypocząć i zadbać przy tym  o  swoje bezpieczeństwo.

Mamy na naszym terenie wiele ciekawych i atrakcyjnych dla turystów  miejsc. Dokładną lokalizację znajdziecie na stronie internetowej Banku Danych o Lasach.  Poza tym wiele przydatnych organizacyjnie informacji znajduje się również na portalu  Czaswlas.pl i naszej stronie internetowej.

Zachęcamy do korzystania z tych stron oraz do zapoznania się z REGULAMINAMI
obiektów turystyczno-edukacyjnych  znajdujących się na naszym terenie.
LINK do REGULAMINU

Ognisko, w terminie uzgodnionym z nadleśnictwem ( tel.: 59 8113033), możecie rozpalić na terenie Zielonej klasy, przy leśniczówce w Wielkiej Wsi.

Pamiętajcie, że miejsca udostępnione dla turystyki podlegają regularnym przeglądom pod kątem bezpieczeństwa, dlatego lepiej wybrać na cel wycieczki właśnie taki obiekt, niż  przypadkowe miejsce w lesie.

Są jednak zagrożenia na które, my leśnicy jako gospodarze terenu, nie mamy wpływu, między innymi:

- ekstremalne zjawiska atmosferyczne (burze, wichury, itp.) – warto zawsze sprawdzić warunki pogodowe, zwłaszcza przed dłuższą wyprawą,

-  kleszcze, przed którymi możecie się zabezpieczyć używając repelentów oraz wybierając odpowiedni strój, a po powrocie wieczorem koniecznie trzeba wziąć kąpiel i dokładnie obejrzeć całe ciało w poszukiwaniu niechcianych intruzów,

- ryzyko zgubienia się w lesie – mapa i naładowany telefon mogą okazać się przydatne,

- dzikie, leśne zwierzęta.

Przypominamy o zakazie rozpalania ognisk w miejscach do tego nie wyznaczonych i nie używaniu otwartego ognia. Stanowi to poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi i lasu!

Ważne jest także właściwe postępowanie ze śmieciami. Najlepiej jest wtedy, kiedy lądują w koszach, a nie przy leśnych ścieżkach!

Przestrzegajcie zasad bezpieczeństwa w trosce o własne zdrowie i dla dobra lasów!

Na wszelkie Wasze pytania chętnie odpowiemy. Kontakt do Nadleśnictwa Damnica: damnica@szczecinek.lasy.gov.pl, tel.: 59 81 13 033.

Życzymy udanego i bezpiecznego wypoczynku.

 

 

 

 

resources-to-get