Powrót

Konkurs LAS-PRZYRODA-ŁOWIECTWO

Konkurs LAS-PRZYRODA-ŁOWIECTWO

NAJLEPSZE ODPOWIEDZI: Pokot- stary zdziczały kot, wałęsający się po lesie. Samica muflona to inaczej baranica. Trofeum myśliwskie to nagroda dla myśliwego za dobre polowanie. Lizawka to element stroju myśliwego. Pokot to…….. wąsy myśliwego. Babie lato to okres godowy. Trofeum myśliwskie to cały ubiór myśliwego.

„LAS-PRZYRODA-ŁOWIECTWO"

            Finał tegorocznej, czwartej edycji konkursu LAS-PRZYRODA-ŁOWIECTWO odbył się  3 listopada w sali widowiskowej  Centrum Edukacji i Kultury w Damnicy. Data nieprzypadkowa – imieniny Św. Huberta, patrona myśliwych i leśników.
W szranki stanęło 24 świetnie przygotowanych uczestników z 8 szkół ( Damnica, Domaradz, Główczyce, Łupawa, Motarzyno, Pobłocie, Stowięcino),  w  dwóch kategoriach wiekowych dla szkół podstawowych - 14 oraz w  kategorii dla gimnazjalistów- 10.

Wszyscy uczestnicy rozpoczęli zmagania od napisania testu z wiedzy przyrodniczo-łowieckiej. Najczęściej pytania nie sprawiły im kłopotów, ale niektórym  stres  nieźle  namieszał w głowach, na dowód czego zamieszczamy kilka „najlepszych" odpowiedzi w ramce poniżej. Kolejnym niełatwym zadaniem okazało się rozpoznawanie gatunków roślin i zwierząt na fotografiach.

Ostatnia z konkurencji konkursowych polegała na przedstawieniu wylosowanego gatunku zwierzęcia. Jury, w którym zasiadali:  Marian Wilczewski – Łowczy Okręgowy, Sławomir Gronowski- przedstawiciel  z ramienia Nadleśnictwa Damnica oraz Franciszek Ciemiński – Łowczy  Koła „Cietrzew" miało nie lada zadanie, aby właściwie ocenić uczestników.

Ostatecznie laureatami konkursu wśród uczniów szkół podstawowych zostali:  

I miejsce: Szymon Stankowski (ZS w Stowięcinie), II miejsce – Natalia Demedziak (SP w Domaradzu), III miejsce – Kamil Hirniak (SP w Motarzynie). Spośród gimnazjalistów najlepsi okazali się:I miejsce- Magdalena Żółć (ZS w Stowięcinie), II miejsce – Jakub Pietnoczka (ZS w  Stowięcinie), III miejsce – Dominika Augustynowicz (ZS w Damnicy).

Każdy z uczestników konkursu otrzymał nagrodę książkową ufundowaną przez Zarząd Okręgowy PZŁ w Słupsku oraz Nadleśnictwo Damnica, laureaci natomiast mogli cieszyć się z tabletów i MP4 ufundowanych przez miejscowe koła łowieckie: „Cietrzew" i „Hubertus".

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach.

 

Anna Krysiak

Nadleśnictwo Damnica